Litva a Lotyšsko

cena od 13 300 Kč termín: 14.08.2018 délka: 13 dní (zájezd č. 488846)

13 - denní zájezd

Dnes už malé pobaltské státy nejsou vnímány jen jako chudé a nezajímavé „ruské“ končiny kdesi na východě… Jsou to neuvěřitelně čisté a upravené země s nekonečnými lesy, přírodně velice příjemné a poutavé, každá s několika Národními parky a úžasnými mořskými plážemi, originální kuchyní, řezbářskou tradicí, bohatou historií a příjemnými lidmi. Od dob, kdy byly posledními výspami pohanství na kontinentu, přitahovaly pozornost Křižáků, trpěly pod nadvládou Němců, Švédů, Poláků a hlavně Rusů dosáhly lichotivého přízviska „Švýcarsko východu“. Pro exkurz do této části Evropy je přímo ideální zkombinovat nenáročné svezení v sedle bicyklu s pěším poznáváním historických míst a malebných národních parků i vyjetím na nejvyšší horu Litvy! Navíc vzhledem k náročnosti (na kole se projedeme cca polovinou zájezdu, možnost výběru kolo-pěší, zbytek tvoří návštěvy hlavních měst a přejezdy) a neustálé příležitosti ke koupání (nejen moře, ale každodenní většinou teplá jezera) je tento zájezd po zkušenostech z let minulých vhodný i pro děti. Vzhledem k tomu, že náš bus bude stát vždy zhruba v polovině cykloetap, je možné jej využít a nešlapat celé trasy. Naopak po dohodě s průvodcem je možné si i přidat nad rámec programu. A jako třešničku na dortu jedna noc ve vesnici Turgeliai s ubytováním u místních a vystoupením místního folklórního souboru jen pro nás!

Program : 1.–2. Noční přejezd Polska až do litevské vesnice TURGEILAI. Ubytování u litevčanů, se kterými se překvapivě krásně domluvíte a kde ochutnáme místní kuchyni. Protáhneme se projížďkou na nejvyšší horu AUKŠTOJAS (294 m n.m.) a ke starobylému dřevěnému kostelíku v nedalekémMEDININKAI. Večer jen pro nás zazpívají a zatancují místní z folklórního souboru Turgelianka. (- 25 až 30 km)

3. Prohlédneme si hlavní město VILNIUS  a severněji staneme na skutečném kartografickém středu Evropy. V NP AUKŠTAITIJA strávíme odpoledne i noc v PALÚŠE. V parku si můžeme zpestřit odpoledne pěší procházkou či plavbou po ledovcových jezerech na zapůjčených kánoích.

4. Opustíme Litvu a okolo DAUGAVPILS nás nejdelší lotyšská řeka DAUGAVA dovede k NP GAUJA. Navštívíme skanzen ARAIŠU – repliku vesnice z doby kamenné i bronzové i zříceniny hradu + větrný mlýn opodál. Vpodvečer v kempu nás čeká pravá sauna s „nekonečným“ výběhem do jezera Ungurs.

5. Už opět na bicyklech spatříme starobylé město i hrad CÉSIS. Vrátíme se do kempu a po koupačce v jezeře si pojedeme národním parkem prohlídnout hrad TURAIDA a údolím okolo GÚTMANOVY jeskyně (opředené pověstí o Turaidské růži) dorazíme do kempu u řeky GAUJA. Po večeři fakultativně navštívíme i vrch s novoklasickým palácem KRIMULDA i zbytky stejnojmenného hradu. (- 60 až 65 km)

6. V sedlech vystoupáme na Nový a Starý hrad SIGULDA a pískovou cestou s „roletkami“ dokličkujeme do LIGATNE – unikátní jeskynní vinné sklepy, areál „baťovského zázemí“ 200 let staré papírny, přírodní  ZOO park a prohlídka s průvodcem v podzemním utajovaném sovětském bunkru. Zakempujeme u půvabné  zátočiny (spojené s čarodějnictvím) řeky Amata s visutým mostem a přístupnými pískovcovými skálami. (- 45 až 50 km)

7. Čas oběda si vychutnáme v ulicích a parcích překrásného hlavního města  Lotyšska – RIGA s historickým centrem, kouzelnými uličkami, kavárnami a stánky s jantary. Určitě si nenecháme ujít Rižský dóm, kostel sv.Petra s vyhlídkovou věží, Dům Černohlavců, Tři bratry, památník Svobody nebo některé z muzeí – např. války, námořní… Samotnou kapitolou je rižská secese – zejména unikátní čtvrť s kolekcí několika desítek fantastických domů doplněna Muzeem secese. Uchozená těla vpodvečer smočíme ve vlnách přímořského letoviska JÚRMALA.

8. Návrat do Litvy, působivá, protestní i poutní HORA KŘÍŽŮ s miliony křížů a nedalekým františkánským klášterem. Dojedeme až do kempu k litevskému pobřeží Baltu. Tři noci zůstaneme ve stejném kempu, nebudeme balit, budeme užívat krás okolí, vyjížděk po cyklostezkách, lesů, přímořského klimatu i báječného koupání.

9. Celodenní cyklovýlet do PALANGY. Den prožijeme prohlídkou města s nádherným parkem s Muzeem jantaru, Birutiným kopcem a botanickou zahradou či pobytem na riviéře s desítkami restaurací a obchůdků či na místních plážích. (- 35 – 40 km)

10. Vydáme se kolmo do přístavu v KLAIPEDĚ a trajekt nás převeze na KURŠSKOU KOSU. Je zcela na vás, chcete-li po mnohobarevném podmořském světě v akváriu shlédnout ještě světovou podívanou v delfináriu nebo se projet k jihu podél nádherných pláží  do JUODKRANTÉ a vystoupat na Horu čarodějnic nebo se „hecnout“ až k ruským hranicím do rybářské osady Nida. (- 35 až 150 km dle preferencí)

11. Podél řeky Nemunas, historické to hranice, nad níž se tyčí hrady a kostely se ocitneme ve studentském KAUNASU–hrad, radnice „Bílá labuť“, Perkinasův dům, katedrála... Odpoledne se projdeme si také RUMSIŠKÉS – Muzeum litevských tradic pod širým nebem, 175 hektarový skanzen se 150-ti domy a vštrnými mlýny dovezenými z celé země. Poslední noc přespíme v kempu u jezera Galvé.

12.–13. Dopoledne si vyjdeme k legendárnímu ostrovnímu hradu TRAKAI, do muzea Karaimů (krymští judaisté) nebo na Starý hrad. Poslední možnost nákupu jantaru v místních stáncích a pak už nás čeká cesta zpět přes Polsko domů a ranní dojezd do Brna. (- 15 až 20 km)

Doporučený typ kola: trekové, silniční
Povrch: 50% asfalt, 50% písečné cesty

Ubytování: vlastní stany

Stravování: polopenze

Doprava: autokarem

Tento zájezd již nenabízíme.

Pozice hotelů a letovisek jsou pouze orientační a nemusí být ve všech případech zcela přesné.

Podobné zájezdy v této destinaci

8 290 Kč
Základní cena od 8 290 Kč

Malý okruh Pobaltím

Litva, Kryžiu Kalnas
Pro ty, kteří nemají mnoho času, jsme připravili podrobný týdenní zájezd do Pobaltských republik, které jakožto řádní členové EU jsou již snadno přístupné. Litva, Lotyšsko i Estonsko nabízejí nespočetně krás, i když jsou to země převážně rovinaté. Nejvíce jich můžete objevovat v jejich hlavních městech,…
termín: 05.08.2019 délka: 7 dní
5 190 Kč
Základní cena od 5 190 Kč

Vilnius

FirstMinute
Litva
Popis: Hlavní města Pobaltí a Helsinky 5denní poznávací zájezd do hlavních měst Lotyšska a Estonska s návštěvou Helsinek Působivá města bez návalů turistů Doprava moderním autobusem s klimatizací Služby průvodce v ceně Ubytování v hotelu s vlastním sociálním zařízením Pobaltí – půvabné a neobjevené metropole…
termín: 23.05.2019 délka: 5 dní
8 990 Kč
Základní cena od 8 990 Kč

Malý okruh Pobaltím s možností výletu do Helsinek

Litva, Kryžiu Kalnas
Pro ty, kteří nemají mnoho času, jsme připravili podrobný týdenní zájezd do Pobaltských republik, které jakožto řádní členové EU jsou již snadno přístupné. Litva, Lotyšsko i Estonsko nabízejí nespočetně krás, i když jsou to země převážně rovinaté. Nejvíce jich můžete objevovat v jejich hlavních městech,…
termín: 30.06.2019 délka: 8 dní

Nabízí

KUDRNA s.r.o.

KUDRNA s.r.o.

Lidická 17
60200 Brno
telefon: 542216764

Zájezd již není v nabídce

Další nabídka v této destinaci

Aktuální počasí

Kaunas 15 °C
Palanga 12 °C
Siauliai 14 °C
Vilnius 11 °C

Základní informace

Litva

Litva
Hlavní město: Vilnius
Počet obyvatel: 3 891 338
Měna: LTL
Rozloha: 65,200 km2

Místopisy

  • Kaunas

    Ve druhém největším litevském městě Kaunas žije asi 400 tisíc obyvatel. Město leží na soutoku řek Neris a Němen a založeno bylo v 11. století. R. 1362 bylo město vypáleno…

  • Kryžiu Kalnas

    Hora křížů je umělý pahorek pokrytý desítkami tisíci kříži. První z nich na něm byly vztyčeny v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání…

zavřít

Odeslat stránku emailem

Kolik je jedna+dva?... vložte správnou číslici (jde o ochranu proti spamu)
Dobrý den,

< Vaše jméno > Vám zasílá doporučení k návštěvě stránky:
http://litva.vasezajezdy.cz/zajezdy/litva-a-lotyssko-488846/
(Nepovinný) text Vašeho vzkazu:


Děkujeme za Vaši návštěvu.

http://litva.vasezajezdy.cz